Leden 2016

Co je nového za měsíc leden

30. ledna 2016 v 21:27 | El |  Novinky
Zdravím, měsíc leden už je u konce, proto bych se dnes chtěl podívat na to, co nového během něj vyšlo a jaké zásadní události se během něj staly.

Speciál: Rok 2015

24. ledna 2016 v 20:31 | El |  Speciály
Zdravím, dnes si ještě naposledy zavzpomínáme na loňský rok, udělám vám velmi krátký výběr singlů, které považuji za stěžejní a které určitě stojí za to si poslechnout. Vyšlo toho loni opravdu hodně, s nadsázkou by se dalo říct, že loňský rok byl rokem comebacků, protože se vrátila spousta neaktivních kapel, hlavně z 90. let a došlo k návratu žánrů jako britpop nebo breakbeat. Vzpomeneme taky na ty, kteří náš loňský rok opustili, a že jich na můj vkus bylo opravdu až moc.

Medvídek

16. ledna 2016 v 21:07 | El |  Song stories
Zdravím, nedávno jsme oslavili Vánoce a k příležitosti těchto svátků se v našich rádiích hraje jedna dost kuriózní píseň, Medvídek od skupiny Lucie. Vždy mě pobaví, jak některá rádia dokázala udělat koledu z písně, která je ve skutečnosti o drogách a už od vydání v roce 1998 se s ní táhne kontroverze a jednu dobu dokonce i televize (hlavně Nova) odmítaly klip k téhle písni vysílat.
Dlouhá noc a mně se stýská moc
pro tebe malý dárek mám.
Přes hory přes ploty
medvídek z Bogoty už letí.

Medvídek plyšový na cestě křížový
Bůh ho ochrání.
Před smečkou římskejch psů a jejich úřadů
ti posílá lásku co v bříšku má.

Medvídek z Bogoty usnul a sní
na kříži z Golgoty spí.
Za třicet stříbrných
z medvídka padá sníh.
No a ti římští psi ho sjíždějí na saních
o Vánocích.

Nesvatá hodina medvídka proklíná
že odhodil korunu bez trnů.
Medvídek ospalý pod křížem pokleká
chce pít.
Kalichem sladkosti medvídka napustí
do bříška jak to má rád.
Koruna plyšová, vánoční cukroví
nikdo se nedoví o svatozáři trnový.

Medvídek z Bogoty usnul a sní
na kříži z Golgoty spí.
Za třicet stříbrných
z medvídka padá sníh.
No a ti římští psi ho sjíždějí na saních
o Vánocích.

Medvídku probuď se, prober se vstaň
psi se už sbíhají připrav si dlaň.
Slunce zas vychází cítíš tu zář
tlapku dáš v pěst nebo nastavíš tvář.

Římskejm psům a jejich úřadům
maxipes Herodes vánoční slib dal dnes.
Medvídek z Bogoty usnul a sní
na kříži z Golgoty spí.
Za třicet stříbrných
z medvídka padá sníh.
No a ti římští psi ho sjíždějí na saních
o Vánocích.

Proč je medvídek zrovna z Bogoty? Protože Bogota je hlavní město Kolumbie, země, ze které se do Evropy dostává kokain a kdysi dávno se tradovalo, že se pašuje v plyšových medvídcích přes Vatikán, s tajnou pomocí některých kardinálů. Nevím, co je na tom pravdy, ale právě proto se do písní o drogách dostala křesťanská symbolika a jednoznačně je právě tady nutné hledat význam slov "z medvídka padá sníh a ti římští psi ho sjíždějí". Text má mnoho možných dílčích výkladů, někdo si může myslet, že odkazy na život Krista a všechno to o Vánocích a Velikonocích odkazuje na "obětování" těch plyšových medvídků, jiní v tomhle vidí přirovnání k životě drogově závislých a sám režisér klipu k této písni řekl, že se tímto inspiroval a, a že v klipu je přímo zobrazeno, jak drogy "přibíjí člověka na kříž".

Onen kontroverzní klip točil Filip Renč, a i když nad ním dnes mnoho z nás ohrnuje nos a máme jej zapsaného spíš jako režiséra Románu pro ženy a Sanitky 2, v 90. letech byl na vrcholu své kariéry s filmem Requiem pro panenku a v té době natočil také mnoho klipů pro různé další hudebníky. Klipu k Medvídkovi se ovšem (spolu s klipem Láska je láska pro Lucii Bílou) dostalo výjimečné pozornosti kvůli tomu, že jej Nova z neuvedených důvodů odmítla vysílat, i když přes radu pro rozhlasové a televizní vysílání klip bez problému prošel. Ať už za zákazem stály jasné odkazy na drogy spolu s křesťanskými symboly v jednom záběru nebo scény s dětským sborem, kde jsou asi dvanáctileté dívky velmi výrazně a vyzývavě nalíčeny, klipu to udělalo velkou reklamu a stal se ještě populárnějším.


I když se až donedávna zdálo, že Medvídek patří do devadesátých let a dnes si na něj lidé vzpomenou jen občas o Vánocích, kapela se k této písni letos vrátila a natočila novou verzi i s dalším klipem. Bohužel, myslím si, že to byla chyba. Mám Lucii rád a napjatě čekám, kdy už přijdou s nějakým novým materiálem a bylo pro mě docela zklamání, když jsem zjistil, že nám letos, rok po velkolepém comebacku, nabídnou jen recyklovanou verzi 17 let staré písně. Navíc v docela kýčovité podobě, s klipem o třídu horším než původním, kde se evidentně smířili s tím, že tuhle píseň dnes každý považuje za Vánoční bez ohledu na původní význam, což mě docela mrzí.


Mám tuhle píseň hodně rád totiž hlavně kvůli tomu provokativnímu textu, kde spousta lidí netuší, o čem vlastně je a taky kvůli dost podařenému klipu. Lucii mám celkově rád právě proto, že se jim vždycky dařilo skloubit kvalitní text s hudbou tak, aby jejich písně byly rádiové hitovky, ale zároveň neurazily a dokázaly zaujmout i posluchače, který pop-rock tak úplně nemusí, což se dnes většině rádiových kapel nedaří. Navíc se jim nedá upřít originalita - jejich písně rozpoznáme, když ne po pár taktech, tak určitě v momentě, kdy se začne zpívat, protože Koller a Kodym mají oba dost jedinečné a zajímavé hlasy. Vůbec se proto nedivím celému tomu šílenství ohledně jejich comebacku a výsadnímu postavení Lucie mezi českými kapelami, kdy si i po 12 letech neaktivity dokázala udržet svoji popularitu a doufám, že chystanou deskou svoji pozici jen potvrdí.

You're so vain

1. ledna 2016 v 23:22 | El |  Song stories
První písní, o které si budeme povídat je You're so vain od Carly Simon. Mezi širokou veřejností prosnula tato dáma asi nejvíce tím, že složila a nazpívala píseň Nobody Does It Better, která je titulní pro známou bondovku Špion, který mě miloval. V 70. a 80. letech patřila k velkým americkým popovým hvězdám a jak uvidíme už jen podle textu písně You're So Vain, které věnuji dnešní článek, slávu si evidentně užívat uměla.

You're So Vain je totiž rozchodová píseň. A na svém bývalém Carly nenechává nit suchou, zpívá o něm, že je děvkař, který se nebojí vyspat ani s manželkou svého blízkého přítele. Sama o sobě pak Carly tvrdí, že byla naivní, že svému muži kdy věřila. Nakonec se mu ještě cynicky vysmívá, že je tak egocentrický, že se v této písni určitě poznal. Pojďme ale k celému textu:
You walked into the party like you were walking onto a yacht
Your hat strategically dipped below one eye
Your scarf it was apricot
You had one eye in the mirror
As you watched yourself gavotte,
And all the girls dreamed that they'd be your partner
They'd be your partner, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

You had me several years ago
When I was still quite naive
Well, you said that we made such a pretty pair
And that you would never leave
But you gave away the things you loved
And one of them was me
I had some dreams they were clouds in my coffee
Clouds in my coffee, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

I had some dreams they were clouds in my coffee
Clouds in my coffee, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

Well, I hear you went up to Saratoga
And your horse naturally won
Then you flew your Lear jet up to Nova Scotia
To see the total eclipse of the sun
Well, you're where you should be all the time
And when you're not, you're with
Some underworld spy or the wife of a close friend
Wife of a close friend, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

Myslím, že text je poměrně jednoznačný a protože se vztahuje k reálným událostem, není potřeba jej nijak moc dál vysvětlovat, snad jen verš v refrénu o oblacích v kávě se vztahuje k tomu, že Carly si tu přiznává, že v momentě, kdy měla být ostražitá a bdělá si místo toho nechala svůj rozhled zastřít. Údajně pochází ze skutečné situace, kdy Carly seděla v letadle spolu se svým partnerem, o kterém je tahle píseň a v momentě, kdy jí letuška donesla kávu tak si všimla, že se jí v hrnku odráží skrz okno mraky a tento pohled si zapamatovala natolik, že ho později použila v písni.Ale pojďme k té nejzajímavější otázce, o které se vedou rozhovory už od doby, kdy tento singl vyšel, totiž o tom, o kom tato píseň je. Vzhledem k tomu, že se v této písni, nebo alespoň v jejích částech spousta lidí, se kterými měla Carly vztah, poznalo. Spekulovalo se, že tím sukničkářem, o kterém se zpívá je Mick Jagger, se kterým píseň nahrávala nebo její bývalý manžel James Taylor. Dalšími možnými kandidáty byli také Kris Kristofferson, Cat Stevens, spisovatel Nick Delbanco, o kterém Carly prohlásila, že nosíval meruňkový šátek, o kterém v písni zpívá, nebo také Warren Beatty, který se v písni prý s jistotou poznal, ale Carly nikdy neřekla, že by byla píseň celá o něm, jenom lehce naznačila, že se jím inspirovala pro pár veršů. Sama Carly si se svými fanoušky, kteří chtějí znát pravdu, hraje a prozradila jen, že ve jméně dané osoby jsou písmena R, A a E, ale zároveň s jistotou neřekla ani že se jedná jen o jednu osobu.

Tato skladba dosáhla velké popularity, v roce 1973 kdy vyšla, se dostala na první místo v hitparádách a pravidelně se dostává do výsledků anket o nejlepší písně minulého století. Proto si You're so vain vysloužila si také spousty cover verzí a referencí v dalších písních. Jeden z nejzajímavějších coverů nahrál na svoje předposlední album Marilyn Manson s hostujícím Johnny Deppem, který hraje na kytaru. Další z coverů je od australské rockové kapely Chocolate Starfish, která tento cover nahrála na své eponymní debutové album, a dokonce jej vydala jako singl. Za zmínku také stojí předělaná verze této písně od glam metalové kapely Faster Pussycat. You're so vain také ve své tvorbě použila Janet Jackson, tentokrát ne jako cover, ale jako sampl ve své písni Son of a gun, ve které hostuje Missy Elliot. Další ze zajímavých odkazů na píseň Youre so vain je skrytý také v další rozchodové skladbě, Starsuckers Inc., kterou složil Trent Reznor z kapely Nine Inch Nails krátce po rozchodu s Courtney Love, vdově po Kurtu Cobainovi.

A můj vztah k téhle písni? Poprvé jsem ji slyšel právě ve verzi od Marilyna Mansona, ale hodně rychle jsem si oblíbil i originál. Mám ji rád kvůli dost dobrému textu (i když bych asi nechtěl, aby něco takového složila nějaká moje ex), ale líbí se mi také autentický a sebejistý pěvecký projev Carly, je vidět, že to myslí ještě upřímněji, než Standa Gross. Právě to je pro mě perfektní příklad něčeho, co se z popové hudby začíná tak trochu vytrácet, protože skoro za každou písní stojí týmy producentů, skladatelů a textařů a interpret v této továrně na hity začíná být svým způsobem nahraditelný.

Úvod

1. ledna 2016 v 22:45 | El
Zdravím vás, vítejte na tomto novém blogu.

Hlavním a také v podstatě jediným tématem tohoto blogu bude, jak jste si jistě všimli. Chtěl bych se zde věnovat příběhům písní (což mimochodem zní fakt blbě, jako překlad anglického "song facts" nebo "song stories", proto jsem otevřený tomu, kdyby mi někdo chtěl poradit nějaký český ekvivalent, co zní normálně), rozborům jejich textů, popisem událostí v pozadí nahrávání a dalším zajímavostem o písních, které všichni slýchají v rádiu, ale nevěnují jim pozornost a většina lidí možná ani neví, o čem jsou.

Pokud byste vy sami jako čtenáři chtěli něco doplnit nebo opravit, případně chtěli rozebrat píseň na přání, klidně můžete, pokud nechcete psát komentář zde, můžete mě kontaktovat přes mail na songstories@seznam.cz