Medvídek

16. ledna 2016 v 21:07 | El |  Song stories
Zdravím, nedávno jsme oslavili Vánoce a k příležitosti těchto svátků se v našich rádiích hraje jedna dost kuriózní píseň, Medvídek od skupiny Lucie. Vždy mě pobaví, jak některá rádia dokázala udělat koledu z písně, která je ve skutečnosti o drogách a už od vydání v roce 1998 se s ní táhne kontroverze a jednu dobu dokonce i televize (hlavně Nova) odmítaly klip k téhle písni vysílat.
Dlouhá noc a mně se stýská moc
pro tebe malý dárek mám.
Přes hory přes ploty
medvídek z Bogoty už letí.

Medvídek plyšový na cestě křížový
Bůh ho ochrání.
Před smečkou římskejch psů a jejich úřadů
ti posílá lásku co v bříšku má.

Medvídek z Bogoty usnul a sní
na kříži z Golgoty spí.
Za třicet stříbrných
z medvídka padá sníh.
No a ti římští psi ho sjíždějí na saních
o Vánocích.

Nesvatá hodina medvídka proklíná
že odhodil korunu bez trnů.
Medvídek ospalý pod křížem pokleká
chce pít.
Kalichem sladkosti medvídka napustí
do bříška jak to má rád.
Koruna plyšová, vánoční cukroví
nikdo se nedoví o svatozáři trnový.

Medvídek z Bogoty usnul a sní
na kříži z Golgoty spí.
Za třicet stříbrných
z medvídka padá sníh.
No a ti římští psi ho sjíždějí na saních
o Vánocích.

Medvídku probuď se, prober se vstaň
psi se už sbíhají připrav si dlaň.
Slunce zas vychází cítíš tu zář
tlapku dáš v pěst nebo nastavíš tvář.

Římskejm psům a jejich úřadům
maxipes Herodes vánoční slib dal dnes.
Medvídek z Bogoty usnul a sní
na kříži z Golgoty spí.
Za třicet stříbrných
z medvídka padá sníh.
No a ti římští psi ho sjíždějí na saních
o Vánocích.

Proč je medvídek zrovna z Bogoty? Protože Bogota je hlavní město Kolumbie, země, ze které se do Evropy dostává kokain a kdysi dávno se tradovalo, že se pašuje v plyšových medvídcích přes Vatikán, s tajnou pomocí některých kardinálů. Nevím, co je na tom pravdy, ale právě proto se do písní o drogách dostala křesťanská symbolika a jednoznačně je právě tady nutné hledat význam slov "z medvídka padá sníh a ti římští psi ho sjíždějí". Text má mnoho možných dílčích výkladů, někdo si může myslet, že odkazy na život Krista a všechno to o Vánocích a Velikonocích odkazuje na "obětování" těch plyšových medvídků, jiní v tomhle vidí přirovnání k životě drogově závislých a sám režisér klipu k této písni řekl, že se tímto inspiroval a, a že v klipu je přímo zobrazeno, jak drogy "přibíjí člověka na kříž".

Onen kontroverzní klip točil Filip Renč, a i když nad ním dnes mnoho z nás ohrnuje nos a máme jej zapsaného spíš jako režiséra Románu pro ženy a Sanitky 2, v 90. letech byl na vrcholu své kariéry s filmem Requiem pro panenku a v té době natočil také mnoho klipů pro různé další hudebníky. Klipu k Medvídkovi se ovšem (spolu s klipem Láska je láska pro Lucii Bílou) dostalo výjimečné pozornosti kvůli tomu, že jej Nova z neuvedených důvodů odmítla vysílat, i když přes radu pro rozhlasové a televizní vysílání klip bez problému prošel. Ať už za zákazem stály jasné odkazy na drogy spolu s křesťanskými symboly v jednom záběru nebo scény s dětským sborem, kde jsou asi dvanáctileté dívky velmi výrazně a vyzývavě nalíčeny, klipu to udělalo velkou reklamu a stal se ještě populárnějším.


I když se až donedávna zdálo, že Medvídek patří do devadesátých let a dnes si na něj lidé vzpomenou jen občas o Vánocích, kapela se k této písni letos vrátila a natočila novou verzi i s dalším klipem. Bohužel, myslím si, že to byla chyba. Mám Lucii rád a napjatě čekám, kdy už přijdou s nějakým novým materiálem a bylo pro mě docela zklamání, když jsem zjistil, že nám letos, rok po velkolepém comebacku, nabídnou jen recyklovanou verzi 17 let staré písně. Navíc v docela kýčovité podobě, s klipem o třídu horším než původním, kde se evidentně smířili s tím, že tuhle píseň dnes každý považuje za Vánoční bez ohledu na původní význam, což mě docela mrzí.


Mám tuhle píseň hodně rád totiž hlavně kvůli tomu provokativnímu textu, kde spousta lidí netuší, o čem vlastně je a taky kvůli dost podařenému klipu. Lucii mám celkově rád právě proto, že se jim vždycky dařilo skloubit kvalitní text s hudbou tak, aby jejich písně byly rádiové hitovky, ale zároveň neurazily a dokázaly zaujmout i posluchače, který pop-rock tak úplně nemusí, což se dnes většině rádiových kapel nedaří. Navíc se jim nedá upřít originalita - jejich písně rozpoznáme, když ne po pár taktech, tak určitě v momentě, kdy se začne zpívat, protože Koller a Kodym mají oba dost jedinečné a zajímavé hlasy. Vůbec se proto nedivím celému tomu šílenství ohledně jejich comebacku a výsadnímu postavení Lucie mezi českými kapelami, kdy si i po 12 letech neaktivity dokázala udržet svoji popularitu a doufám, že chystanou deskou svoji pozici jen potvrdí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Heaven Heaven | Web | 16. ledna 2016 v 21:31 | Reagovat

Lucie je skvělá kapela. Mám od nich i oblíbenější písničky než je Medvídek, ale jinak je moc pěkná :)

2 R_ R_ | E-mail | 1. října 2017 v 18:09 | Reagovat

Lucie je zajímavá kapela, to samý Wanastovi Vjecy. Přišel jsem jim na chuť teprve před rokem, po všech těch letech, co je hráli v rádiu a všude možně. Netušil bych, že mě něco z český scény začne natolik zajímat.
Mimochodem, nejedeš přístí rok na koncert do Prahy? :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama