You're so vain

1. ledna 2016 v 23:22 | El |  Song stories
První písní, o které si budeme povídat je You're so vain od Carly Simon. Mezi širokou veřejností prosnula tato dáma asi nejvíce tím, že složila a nazpívala píseň Nobody Does It Better, která je titulní pro známou bondovku Špion, který mě miloval. V 70. a 80. letech patřila k velkým americkým popovým hvězdám a jak uvidíme už jen podle textu písně You're So Vain, které věnuji dnešní článek, slávu si evidentně užívat uměla.

You're So Vain je totiž rozchodová píseň. A na svém bývalém Carly nenechává nit suchou, zpívá o něm, že je děvkař, který se nebojí vyspat ani s manželkou svého blízkého přítele. Sama o sobě pak Carly tvrdí, že byla naivní, že svému muži kdy věřila. Nakonec se mu ještě cynicky vysmívá, že je tak egocentrický, že se v této písni určitě poznal. Pojďme ale k celému textu:
You walked into the party like you were walking onto a yacht
Your hat strategically dipped below one eye
Your scarf it was apricot
You had one eye in the mirror
As you watched yourself gavotte,
And all the girls dreamed that they'd be your partner
They'd be your partner, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

You had me several years ago
When I was still quite naive
Well, you said that we made such a pretty pair
And that you would never leave
But you gave away the things you loved
And one of them was me
I had some dreams they were clouds in my coffee
Clouds in my coffee, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

I had some dreams they were clouds in my coffee
Clouds in my coffee, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

Well, I hear you went up to Saratoga
And your horse naturally won
Then you flew your Lear jet up to Nova Scotia
To see the total eclipse of the sun
Well, you're where you should be all the time
And when you're not, you're with
Some underworld spy or the wife of a close friend
Wife of a close friend, and

You're so vain
You probably think this song is about you
You're so vain
I'll bet you think this song is about you
Don't you? Don't you?

Myslím, že text je poměrně jednoznačný a protože se vztahuje k reálným událostem, není potřeba jej nijak moc dál vysvětlovat, snad jen verš v refrénu o oblacích v kávě se vztahuje k tomu, že Carly si tu přiznává, že v momentě, kdy měla být ostražitá a bdělá si místo toho nechala svůj rozhled zastřít. Údajně pochází ze skutečné situace, kdy Carly seděla v letadle spolu se svým partnerem, o kterém je tahle píseň a v momentě, kdy jí letuška donesla kávu tak si všimla, že se jí v hrnku odráží skrz okno mraky a tento pohled si zapamatovala natolik, že ho později použila v písni.Ale pojďme k té nejzajímavější otázce, o které se vedou rozhovory už od doby, kdy tento singl vyšel, totiž o tom, o kom tato píseň je. Vzhledem k tomu, že se v této písni, nebo alespoň v jejích částech spousta lidí, se kterými měla Carly vztah, poznalo. Spekulovalo se, že tím sukničkářem, o kterém se zpívá je Mick Jagger, se kterým píseň nahrávala nebo její bývalý manžel James Taylor. Dalšími možnými kandidáty byli také Kris Kristofferson, Cat Stevens, spisovatel Nick Delbanco, o kterém Carly prohlásila, že nosíval meruňkový šátek, o kterém v písni zpívá, nebo také Warren Beatty, který se v písni prý s jistotou poznal, ale Carly nikdy neřekla, že by byla píseň celá o něm, jenom lehce naznačila, že se jím inspirovala pro pár veršů. Sama Carly si se svými fanoušky, kteří chtějí znát pravdu, hraje a prozradila jen, že ve jméně dané osoby jsou písmena R, A a E, ale zároveň s jistotou neřekla ani že se jedná jen o jednu osobu.

Tato skladba dosáhla velké popularity, v roce 1973 kdy vyšla, se dostala na první místo v hitparádách a pravidelně se dostává do výsledků anket o nejlepší písně minulého století. Proto si You're so vain vysloužila si také spousty cover verzí a referencí v dalších písních. Jeden z nejzajímavějších coverů nahrál na svoje předposlední album Marilyn Manson s hostujícím Johnny Deppem, který hraje na kytaru. Další z coverů je od australské rockové kapely Chocolate Starfish, která tento cover nahrála na své eponymní debutové album, a dokonce jej vydala jako singl. Za zmínku také stojí předělaná verze této písně od glam metalové kapely Faster Pussycat. You're so vain také ve své tvorbě použila Janet Jackson, tentokrát ne jako cover, ale jako sampl ve své písni Son of a gun, ve které hostuje Missy Elliot. Další ze zajímavých odkazů na píseň Youre so vain je skrytý také v další rozchodové skladbě, Starsuckers Inc., kterou složil Trent Reznor z kapely Nine Inch Nails krátce po rozchodu s Courtney Love, vdově po Kurtu Cobainovi.

A můj vztah k téhle písni? Poprvé jsem ji slyšel právě ve verzi od Marilyna Mansona, ale hodně rychle jsem si oblíbil i originál. Mám ji rád kvůli dost dobrému textu (i když bych asi nechtěl, aby něco takového složila nějaká moje ex), ale líbí se mi také autentický a sebejistý pěvecký projev Carly, je vidět, že to myslí ještě upřímněji, než Standa Gross. Právě to je pro mě perfektní příklad něčeho, co se z popové hudby začíná tak trochu vytrácet, protože skoro za každou písní stojí týmy producentů, skladatelů a textařů a interpret v této továrně na hity začíná být svým způsobem nahraditelný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama