Únor 2016

Speciál: 10 podob Davida Bowieho

21. února 2016 v 19:32 | El |  Speciály
Zdravím, je to sice trochu pozdě, protože od úmrtí Davida Bowieho už uplynulo více než měsíc, ale stejně bych se chtěl ještě vrátit k jeho personě a napsat, proč vlastně byl jeho talent tak unikátní a připomenout, proč jsme jej všichni měli tak rádi a kdo nás vlastně opustil. Bowie byl člověkem mnoha tváří a podařilo se mu za jeho života povýšit rockovou hudbu na ušlechtilou formu umění, z živých koncertů udělal neskutečnou show a sám sebe přeměnil na superhrdinu, udělal ze sebe nějakou božskou entitu, která se jen momentálně vtělila do člověka jménem David Robert Jones s pseudonym David Bowie. Davidovi se přezdívalo chameleon hudby, protože za celý svůj život držel krok s dobou a celou dobu se mu dařilo určovat budoucí trendy, a to nejen v hudbě, byl skutečně renesančním člověkem a působil snad ve všech uměleckých odvětvích. Pojďme si jej přestavit v deseti různých podobách, které na sebe postupen času bral.

Ace of Spades

11. února 2016 v 18:24 | El |  Song stories
Koncem roku se přes všechna světová média prohnala zdrcující zpráva - Lemmy Kilmister, do té doby považovaný za nesmrtelného náhle zemřel. Lemmy se stal legendou nejen díky své kapele Motörhead, charakteristickému zpěvu i stylu hry na basu, ale i kvůli tomu, že žil opravdu naplno a i největší hit Motörhead, Ace of Spades, je o jedné z jeho vášní - o hazardu. Sám Lemmy říkal, že sice radši než karty hraje automaty, ale prý by mu k jablíčkům a třešničkám neseděly heavymetalové textové obraty ani zdaleka tak dobře, jako k pikovému esu a dalším výrazům z karbanického žargonu.

If you like to gamble, I tell you I'm your man
You win some, lose some, it's all the same to me
The pleasure is to play, it makes no difference what you say
I don't share your greed, the only card I need is
The ace of spades
The ace of spades

Playing for the high one, dancing with the devil
Going with the flow, it's all a game to me
Seven or eleven, snake eyes watching you
Double up or quit, double stake or split
The ace of spades
The ace of spades

You know I'm born to lose
And gambling's for fools
But that's the way I like it, baby
I don't wanna live forever

And don't forget the joker

Pushing up the ante, I know you've got to see me
Read 'em and weep, the dead man's hand again
I see it in your eyes, take one look and die
The only thing you see, you know it's gonna be
The ace of spades
The ace of spades

Jak je vidět, píseň opěvuje radost z hazardu, Lemmyho nezajímají peníze a zpívá jen o potěšení ze hry a adrenalinu. Zajímavá je pokerová terminologie, snake eyes, neboli hadí oči znamená mít v ruce dvě esa, ruka mrtvého muže pak znamená eso a osmička a říká se jí tak proto, že podle lidové legendy měl tyhle karty v ruce legendární pistolník Wild Bill Hickok, když ho na divokém západě při hraní pokeru zastřelili.


Ace of Spades vyšla poprvé v roce 1980 na stejnojmenném albu a rychle se z ní stal největší hit Motörhead a také jeden z nejúspěšnějších singlů v historii žánru heavy metal vůbec, píseň se také pravidelně umísťuje v anketách o nejlepší rockovou nebo metalovou nahrávku na předních pozicích. Je tak ceněná nejen kvůli textu, dokonalé je i Lemmyho basové intro, kytarový riff a neskutečně energický pěvecký projev, ze kterého je poznat, že Motörhead hodně čerpali jak z původního rock'n'rollu, tak z punk rocku a ve výsledku jsou oba tyto žánry cítit.

Není proto divu, že se spousta lidí pokouší Ace of Spades coverovat do různých žánrů, například kapela Batmobile ji přehrála ve svém typickém psychobilly - rock'n'rollovém stylu s kontrabasem. Existuje i country verze od kapely Hayseed Dixie, nebo hardrocková verze od kapely Ugly Kid Joe. Za zmínku rozhodně stojí i živá verze, kde ji spolu s Lemmy Kilmisterem hrají Slash a Dave Grohl.