Ace of Spades

11. února 2016 v 18:24 | El |  Song stories
Koncem roku se přes všechna světová média prohnala zdrcující zpráva - Lemmy Kilmister, do té doby považovaný za nesmrtelného náhle zemřel. Lemmy se stal legendou nejen díky své kapele Motörhead, charakteristickému zpěvu i stylu hry na basu, ale i kvůli tomu, že žil opravdu naplno a i největší hit Motörhead, Ace of Spades, je o jedné z jeho vášní - o hazardu. Sám Lemmy říkal, že sice radši než karty hraje automaty, ale prý by mu k jablíčkům a třešničkám neseděly heavymetalové textové obraty ani zdaleka tak dobře, jako k pikovému esu a dalším výrazům z karbanického žargonu.

If you like to gamble, I tell you I'm your man
You win some, lose some, it's all the same to me
The pleasure is to play, it makes no difference what you say
I don't share your greed, the only card I need is
The ace of spades
The ace of spades

Playing for the high one, dancing with the devil
Going with the flow, it's all a game to me
Seven or eleven, snake eyes watching you
Double up or quit, double stake or split
The ace of spades
The ace of spades

You know I'm born to lose
And gambling's for fools
But that's the way I like it, baby
I don't wanna live forever

And don't forget the joker

Pushing up the ante, I know you've got to see me
Read 'em and weep, the dead man's hand again
I see it in your eyes, take one look and die
The only thing you see, you know it's gonna be
The ace of spades
The ace of spades

Jak je vidět, píseň opěvuje radost z hazardu, Lemmyho nezajímají peníze a zpívá jen o potěšení ze hry a adrenalinu. Zajímavá je pokerová terminologie, snake eyes, neboli hadí oči znamená mít v ruce dvě esa, ruka mrtvého muže pak znamená eso a osmička a říká se jí tak proto, že podle lidové legendy měl tyhle karty v ruce legendární pistolník Wild Bill Hickok, když ho na divokém západě při hraní pokeru zastřelili.


Ace of Spades vyšla poprvé v roce 1980 na stejnojmenném albu a rychle se z ní stal největší hit Motörhead a také jeden z nejúspěšnějších singlů v historii žánru heavy metal vůbec, píseň se také pravidelně umísťuje v anketách o nejlepší rockovou nebo metalovou nahrávku na předních pozicích. Je tak ceněná nejen kvůli textu, dokonalé je i Lemmyho basové intro, kytarový riff a neskutečně energický pěvecký projev, ze kterého je poznat, že Motörhead hodně čerpali jak z původního rock'n'rollu, tak z punk rocku a ve výsledku jsou oba tyto žánry cítit.

Není proto divu, že se spousta lidí pokouší Ace of Spades coverovat do různých žánrů, například kapela Batmobile ji přehrála ve svém typickém psychobilly - rock'n'rollovém stylu s kontrabasem. Existuje i country verze od kapely Hayseed Dixie, nebo hardrocková verze od kapely Ugly Kid Joe. Za zmínku rozhodně stojí i živá verze, kde ji spolu s Lemmy Kilmisterem hrají Slash a Dave Grohl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama