Duben 2016

Hurt

23. dubna 2016 v 0:05 | El |  Song stories
Zdravím, dnešní píseň bude na rozdíl od té minulé velmi smutná, jmenuje se Hurt a napsal ji Trent Reznor z industrialové kapely Nine Inch Nails. Poprvé vyšla v roce 1994 na desce The Downward Spiral, kde vyšla jako jeden ze singlů a stala se asi nejznámější písní z desky, která je velice temná, ponurá a pro posluchače docela nepřístupná. Je docela zajímavé, že tato deska byla (stejně jako předchozí Broken) natočena v Reznorově studiu Le Pig na adrese 10050 Cielo Drive, což je místo prosnulé tím, že zde na začátku 70. let členové sekty Manson Family, kterou vedl Charles Manson, ubodali těhotnou herečku Sharon Tate a další 4 lidi a na dveře napsali krví "pig". Reznor zde v té době i bydlel, ale dnes to považuje za mladickou nerozvážnost, krátce po natočení alba a po setkání se sestrou zavražděné Sharon Tate, se z úcty k ní rozhodl domu zbavit.


Píseň samotná se od zbytku odlišuje tím, že je postavená na minimalistickém a snad i docela líbivém riffu a je z alba asi nejvíce posluchačsky přístupná, i když obsahuje hodně nejrůznějších hluků a šumů, které jsou docela typické pro ranou tvorbu Nine Inch Nails a které dotváří atmosféru jejich prvních desek. Co se týče textu, je ovšem stejně temná a depresivní jako zbytek desky, Reznor ji psal v době kdy trpěl depresemi a navíc byl závislý na drogách. Hurt je už podle názvu píseň propojená s bolestí, sebepoškozováním a myšlenkami na sebevraždu.


I hurt myself today
To see if I still feel
I focus on the pain
The only thing that's real
The needle tears a hole
The old familiar sting
Try to kill it all away
But I remember everything

What have I become?
My sweetest friend
Everyone I know
Goes away in the end
You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt

I wear this crown of shit
Upon my liar's chair
Full of broken thoughts
I cannot repair
Beneath the stain of time
The feeling disappears
You are someone else
I am still right here

What have I become?
My sweetest friend
Everyone I know
Goes away in the end
You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt

If I could start again
A million miles away
I would keep myself
I would find a way


Jak je vidět, text je velmi emotivní, hned první sloka odkazuje na bolest a sebepoškozování a snahu pomoct si z takových stavů drogami, proto se zde zpívá o jehle. Celý text se dá chápat jako zpověď sebevraha, kterému se kvůli chybám, co udělal, rozpadl celý jeho život a chystá se jej ukončit, protože nevídí cestu dál.Vrchol měl pro tuto skladbu ale teprve přijít. V roce 2002 si ji totiž vybral na svoje album American IV: The Man Comes Around vybral Johnny Cash a udělal její cover a na začátku roku 2003 k ní vyšel i klip. Byl to poslední klip, který Johnny natočil, pár měsíců poté zemřel na následky cukrovky. Jeho žena, která v klipu vystupuje spolu s ním zemřela ještě čtyři měsíce před smrtí Johnnyho. Klip k Hurt je považován za Johnnyho rozloučení se životem, a u kritiků a diváků měl velký úspěch,i sám Trent Reznor jako autor písně prohlásil, že Cashova verze je mnohem lepší než ta jeho. Je zajímavé, jak duševně blízcí si mohli být starý Cash, který už tušil blížící se konec a mladý Reznor, snažící se dostat z drogové závislosti, když dokázali oba s zahrát tu samou píseň tak autenticky a citlivě.


Co se týče dalších coverů, nejsou ani zdaleka tak známé a vydařené, jako ten od Cashe, ale přece jen zajímavé na poslech jsou ty od hardcore kapely Hundredth a cover provedený ve stylu gregoriánských chorálů od kapely Gregorian.

Co je nového za měsíc březen

1. dubna 2016 v 22:32 | El |  Novinky
Zdravím, další měsíc skončil, a opět se podíváme na nové desky a singly, které za tu dobu vyšly ven a stojí za to, věnovat jim aspoň trochu pozornosti.