Květen 2016

If You Tolerate This Your Children Will Be Next

26. května 2016 v 0:44 | El |  Song stories
Zdravím, dnes bych chtěl psát o písni, která se jmenuje If You Tolerate This Your Children Will Be Next, která je od Velšské britpopové kapely Manic Street Preachers, která se politickým tématům nevyhýbá, což je případ i této písně. Už samotný název je vypůjčený z dobového letáku španělské republikánské frakce, což byla jedna z válčících stran ve Španělské občanské válce, která sdružovala levici, různá hnutí národních menšin, jako Basků nebo Katalánců, anarchisty, ovšem většinově tíhla ke komunismu a byla otevřeně podporována Sovětským Svazem. Jejich protivníky ve válce byli fašisté, které vedl generál Franco a podporovali je i Hitler a Mussolini.
Této občanské války se dotýká i tato píseň, konkrétně je o dobrovolnících, kteří přicházeli bojovat do Španělska na straně levicových rebelů, přicházeli hlavně ze SSSR, z Francie, a mnoho z nich také z Anglie. Nejznámějším z těchto dobrovolníků je patrně George Orwell, který o této válce napsal knihu Hold Katalánsku a právě po zkušenostech ze Španělska se z něj stal zarytý antistalinista, který napsal Farmu Zvířat a 1984. A právě o osudech těchto dobrovolníků je píseň od Manic Street Preachers, pojďme si ukázat text.

The future teaches you to be alone
The present to be afraid and cold
So if I can shoot rabbits
Then I can shoot fascists

Bullets for your brain today
But we'll forget it all again
Monuments put from pen to paper
Turns me into a gutless wonder

And if you tolerate this
Then your children will be next
And if you tolerate this
Then your children will be next
Will be next
Will be next
Will be next

Gravity keeps my head down
Or is it maybe shame
At being so young and being so vain

Holes in your head today
But I'm a pacifist
I've walked La Ramblas
But not with real intent

And if you tolerate this
Then your children will be next
And if you tolerate this
Then your children will be next
Will be next
Will be next
Will be next
Will be next

And on the street tonight an old man plays
With newspaper cuttings of his glory days

And if you tolerate this
Then your children will be next
And if you tolerate this
Then your children will be next
Will be next
Will be next
Will be next
 

Britští dobrovolníci, kteří šli bojovat do Španělska byli většinou mladí levicoví intelektuálové, mnohdy z vyšších společenských vrstev, kteří neměli moc reálné představy o válce, což je opsáno v první sloce slovy "když zvládnu střílet králíky, zvládnu střílet i fašisty", spousta z nich nebyli vůbec ani komunisté, ale spíše anarchisté, socialisté nebo antifašisté. Teď trochu přeskočíme na konec druhé sloky, kde je zmíněno jméno La Ramblas, což je jedna z hlavních ulic v Barceloně, o kterou proběhly tvrdé boje, a kde se také střetly rebelské frakce navzájem. Nejpočetnější stalinisté, které podporovalo SSSR během války ovládli celou republikánskou frakci a rozhodli se zbavit ostatních názorových proudů ve straně, což neproběhlo bez násilí. V této chvíli jiné frakce prakticky přestaly existovat a dobrovolníci z Anglie a dalších zemí, kteří k nim patřili museli utéct, mezi nimi byl i Orwell, který byl v té době zraněn střelou do krku a kdyby neutekl, byl by pravděpodobně popraven, protože strana, za kterou bojoval byla označena za Trockistickou. Komunistická lidová fronta poté ještě nějakou dobu vzdorovala, než válka v roce 1939 skončila vítězstvím generála Franca. Verše o hanbě pak vyjadřují pocity mnoha lidí, kteří se styděli za to, že napomáhali v tak brutálním konfliktu, během kterého se stalo tolik šokujících událostí, které rezonovaly i uměleckou scénou (například Guernica), a za to, že dřív neprohlédli, že strana za kterou bojují se příliš neliší od té fašistické a byla také zodpovědná za mnoho válečných zločinů, třeba za vyvražďování kněžích.A když už jsme prošli bohatým historickým pozadím, pojďme ještě k písni samotné, protože je asi jednou z nejlepších, které byly napsané v žánru britpop, postavenou na kytarové lince a citlivém refrénu a doplněná dost zneklidňujícím videoklipem, kde se záběry na hrající kapelu střídají se scénami s lidmi bez tváře. Píseň měla v Británii hned po vydání obrovský úspěch, v Evropě a v Americe až tak moc ne, protože britpop je fenomén hlavně ve velké Británii a jinde ve světě jej dost dlouho nemohli přijmout. Jen pro zajímavost, tato píseň drží světový rekord za píseň s nejdelším názvem, která kdy dosáhla první příčky v hitparádách.Obrázek: http://www.antiwarsongs.org/img/upl/ifyoutoleratethis.jpg


Co je nového za měsíc duben

8. května 2016 v 0:01 | El |  Novinky
Zdravím vás, duben už dávno skončil a já jsem ještě nenapsal, co je nového, takže je nutné toto rychle dohonit. V tomto článku proto najdete významné hudební události a zajímavé singly a desky, co se ke mě za tento měsíc dostaly.