Atmosphere

29. srpna 2016 v 0:59 | El |  Song stories
Ian Curtis, zpěvák z post-punkové kapely Joy Division a jedna z nejvýraznějších postav rockové hudby z přelomu 70. a 80. let, byl velice komplikovanou osobností. Nebyl příliš dobrým zpěvákem, ale jeho zastřený hlas se přesto stal poznávacím znakem tvorby Joy Division, a dokresloval temnou a depresivní hudbu. Byl také velice komplikovanou a rozervanou osobností, což má možná původ v jeho divokém dospívání. V místě, kde chodil do školy, museli žáci povinně chodit ke starším lidem a pomáhat jim s domácími prácemi, a říká se, že Curtis a jeho kamarádi seniorům kradli antidepresiva, a pak je sami užívali a zapíjeli alkoholem. Je možné, že právě tyto hříchy z mládí způsobily jeho duševní poruchy, jako epilepsii a deprese, které se s věkem zhoršovaly a urychlily rozklad jeho osobnosti, který vedl až ke Curtisově sebevraždě. Zemřel v pouhých třiadvaceti letech.

Právě Atmosphere je jedna z posledních písní, kterou Joy Division jako kapela vydali a zachycuje Curtisův duševní stav v době, kdy byl stíhán depresemi, zhoršujícími se záchvaty epilepsie a navíc se mu hroutilo manželství. Text je plný metafor, které odkazují k odchodu jeho ženy poté, co jí byl nevěrný a hudba zní od začátku do konce jako pohřební elegie (a také se na pohřbech často hraje) s výraznou basovou linkou podloženou syntetizátory, což jsou postupy, charakteristické pro gothic rock, což je žánr, pro nějž jsou Joy Division jedna z kapel, která položila jeho základy.

Walk in silence
Don't walk away, in silence
See the danger
Always danger

Endless talking
Life rebuilding
Don't walk away

Walk in silence
Don't turn away, in silence
Your confusion
My illusion

Worn like a mask of self-hate
Confronts and then dies
Don't walk away

People like you find it easy
Naked to see
Walking on air
Hunting by the rivers, through the streets, every corner

Abandoned too soon
Set down with due care
Don't walk away in silence
Don't walk away

Pokud jde o text, je plný metafor, které si můžeme vyložit různými způsoby. podle mě jde o velmi osobní zpověď pro jeho ženu, která se jej v té době chystala opustit. Ian ji v textu prosí, aby od něj neodcházela a omlouvá se jí, za svoje problémy a za své nevyzpytatelné chování, což byla jedna z příčin, která způsobila rozpad jeho manželství s Deborah a v předposlední sloce říká, že pro ni bude jejich rozchod mnohem snazší, než pro Iana, jakoby se bál samoty a toho, že bez ní nedokáže zvládnout svoje deprese.

K této písni bylo natočeno i video, které ale vzniklo až při reedici v roce 1988 (Ian Curtis zemřel v roce 1980, jen pár měsíců po vydání singlu Atmosphere). Klip je hodně temný a depresivní a je pravděpodobně uměleckým zachycením Ianova pohřbu, postavy v kápích zde nosí jeho obrazy a vztyčují mu náhrobní kámen.


Atmosphere je velmi depresivní a intimní píseň, proto se jí možná nedostalo takové slávy, jako Love Will Tear Us Apart, ale i přesto je všeobecně považována za jednu z nejlepších, kterou kdy Joy Division složili, i když si v hitparádách nevedla moc dobře a dostala se do nich snad jen až v reedici v roce 1988. I tak jde ale o skladbu, která ovlivnila mnoho hudebníků, z hudby Joy Division vychází hnutí gothů a blízko k ní má i žánr new wave, což je spojení rocku s elektronickými prvky, reprezentované třeba kapelou Depeche Mode. V tomto žánru se pokoušeli prosadit i zbývající členové Joy Division po smrti Curtise pod novým jménem New Order (a také se jim to povedlo). Pokud jde o covery, jako jeden příklad za všechny, který se mi podařilo dohledat na YT je coververze od kapely Nine Inch Nails, kterou hráli na turné.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 30. srpna 2016 v 10:22 | Reagovat

super blog, zvu tě na svůj

2 R_ R_ | E-mail | 1. října 2017 v 18:19 | Reagovat

Joy Division - jedna z nejlepších kapel. Jak říkáš, depresivní hudba - má obrovský kouzlo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama