Září 2016

Knockin' on Heaven's Door

18. září 2016 v 16:45 | El |  Song stories
Zdravím, píseň, o které budu psát dnes je jedna z nejčastěji coverovaných písní od Boba Dylana, což je také všeobecně jeden z nejvíce coverovaných autorů. Hitů má na kontě opravdu mnoho, a Knockin' on Heaven's Door patří k těm nejznámějším, i když jí největší slávu (stejně jako v případě jiných písní, které napsal Dylan) zajistila až cover verze, a dokonce se najde i mnoho lidí, kteří ani neví, že verze od Guns'n'Roses není originální.

Knockin' on Heaven's Door vyšla poprvé jako soundtrack k westernovému filmu Pat Garett and Billy the Kid, který natočil Sam Peckinpah v roce 1973 a Bob Dylan k němu složil všechnu hudbu a dokonce si v něm i zahrál jednu z vedlejších rolí. Právě za Dylanův soundtrack byl film nominován na cenu Britské filmové akademie a Grammy. Píseň ve filmu zahraje ve chvíli, kdy umírá postava jménem Colin Baker, což je starý šerif, který spolu s Pattem Garettem pronásleduje Billyho, Patova bývalého přítele a při střetu s členy Billyho gangu je Colin střelen do hrudi a umírá v poušti. O tom vypráví i text písně, která byla pro tuto scénu složena:

Mama, take this badge off of me
I can't use it anymore.
It's gettin' dark, too dark to see
I feel I'm knockin' on heaven's door.

Knock, knock, knockin' on heaven's door
Knock, knock, knockin' on heaven's door
Knock, knock, knockin' on heaven's door
Knock, knock, knockin' on heaven's door

Mama, put my guns in the ground
I can't shoot them anymore.
That long black cloud is comin' down
I feel I'm knockin' on heaven's door.

Knock, knock, knockin' on heaven's door
Knock, knock, knockin' on heaven's door
Knock, knock, knockin' on heaven's door
Knock, knock, knockin' on heaven's door

Někteří lidé si píseň občas vykládají i jako protestsong proti válce ve Vietnamu, která byla v té době pořád velkým tématem, sám Dylan k tomu ale řekl, že takový záměr s touto písní neměl a její text se týká pouze filmu. I tak je z textu ale jasné, že vypráví o smrti. Oslovení "mama", které je v prvních verších slok navazuje na predchozí scénu ve filmu, kde tak Colin oslovuje svoji ženu, která jej doprovází, a která jej jde za ním do pouště poté, co je smrtelně zraněn.


Snad kvůli tomu, že je tato píseň tak jednoduchá (v podstatě jen na 4 akordy), a přitom extrémně chytlavá, stala se Knockin' on Heaven's Doors jednou z nejvíce coverovaných písní a výčet umělců, kteří někdy nahráli svoje vlastní verze by byl opravdu velice dlouhý, omezím se proto jen na ty nejznámější, například Guns'n'Roses, The Grateful Dead, Roger Waters, U2, Eric Clapton nebo třeba Sisters of Mercy. Nejznámější z nich je verze od Guns'n'Roses, kteří píseň předělali do hard rockové podoby a hráli ji na koncertech, později ji pak vydali na desce Use Your Illusion I. Jejich verze by měla být dokonce i nejhranějším coverem vůbec, který písni zajistil obrovskou popularitu na začátku 90. let u generace, které už Dylan nebyl tak blízký. Mimo to existuje také několik verzí přeložených do češtiny, třeba od Petra Kalandry nebo Tří Sester.Co je nového za měsíc srpen

9. září 2016 v 0:37 | El |  Novinky
Zdravím vás, co se týče desek, nebyl letos srpen zase tak úrodný, jako předchozí měsíce, ale i přesto se během něj našlo několik desek, které stojí za poslech. Pojďme se na ně podívat.