Prosinec 2016

Movin' On Up

22. prosince 2016 v 0:28 | El |  Song stories
Zdravím, dnešní článek bude o písni, kterou si mnoho z vás asi hned podle názvu nevybaví, ale dost možná jste ji už někde slyšeli, protože otevírá jednu zásadní desku z 90. let - Screamadelicu od kapely Primal Scream. Od zbytku desky se sice trochu odlišuje, protože Movin' On Up je klasická rocková skladba ve stylu Rolling Stones, zatímco zbytek se nese v kombinování rocku a psychedelic rocku s nastupující elektronickou taneční hudbou, i přesto se ale z této skladby stal jeden z největších hitů na průlomové desce, který kapele otevřel cestu k americkému publiku.

Primal Scream, hlavně jejich zpěvák a lídr Bobby Gillespie, byly na počátku vyznavači psychedelic rocku, jejich první dvě desky si ale mnoho posluchačů nenašly. Úspěchu se kapele podařilo dosáhnout až s nástupem taneční scény, kdy se jim podařilo velice dobře zkombinovat elektronický a kytarový zvuk a zrodila se jedna z nejikoničtějších desek 90. let - Screamadelica, kterou si Primal Scream získali publikum na celém světě. Inspiraci hledali mimo jiné v drogách, tehdy hlavně v LSD a MDMA, i v 90. letech, kdy bylo všechno mnohem benevolentnější než dnes a užívání drog bylo celkem rozšířené měla tahle kapela pověst největších feťáků na rockové scéně. A promítlo se to i do jejich tvorby, právě třeba píseň Movin' On Up, o které si mnoho lidí myslí, že je to obyčejná píseň o lásce, se netýká lásky k ženě, ale spíše lásky k drogám.

Screamadelica je tak trochu konceptuální album, se spoustou skrytých odkazů a hříček, a doporučuji si jej poslechnout celé, protože je to jedna z nejlepších desek, co v 90. letech vyšla (mimochodem, Screamadelica vyšla 23. 9. 1991, přičemž jen den po ní vyšlo zaráz Nevermind od Nirvany a Blood Sugar Sex Magik od Red Hot Chilli Peppers, tehdy to bylo pro hudbu docela plodné období). A když si všímnete toho, jak jsou jednotlivé písně na albu po sobě, dalo by se říct, že to odpovídá drogovému tripu - deska jde od veselých tanečních písní až melancholickým baladám na konci, a něco prozrazují i názvy písní, když jdeme od Movin' On Up přes Higher Then The Sun až po I'm Comin' Down.

I was blind, now I can see
You made a believer out of me
I was blind, now I can see
You made a believer out of me

I'm movin' on up now
Gettin' out of the darkness
My light shines on, my light shines on
My light shines on

I was lost, now I'm found
I believe in you, I've got no bounds
I was lost, now I'm found
I believe in you, I got no bounds

I'm movin' on up now
Gettin' out of the darkness
My light shines on, my light shines on
My light shines on, my light shines on
My light shines on, my light shines on
My light shines on

My light shines on, my light shines on
My light shines on, my light shines on

I'm getting outta darkness
My light shines on
I'm getting outta darkness
My light shines on

Jak již bylo řečeno, Movin' On Up je o drogách, je to óda na to, jak rozšiřují vnímání a přinášejí krásné pocity. Píseň je stavěná trochu jako náboženská, zčásti díky gospelovým sborům v refrénu, a také kvůli spirituálnímu textu, do kterého Gillespie ještě navíc zakomponoval odkazy na křesťanský tradicionál Amazing Grace, kde se v první sloce zpívá "Was blind, but now I see" a "I once was lost, but now am found. Další píseň, na kterou se v Movin' On Up odkazuje je Yoo Doo Right od kapely Can, kde v textu najdeme pasáž "Once I was blind but now I can see, now that you're in love with me, you made a believer out o'me". Po instrumentální stránce je pak píseň postavena, na akustické kytaře a klavíru a doplněna velice chytlavým riffem na elektrickou kytaru, připomíná nám hudbu rockových kapel ze 70. let jako třeba The Rolling Stones, které Primal Scream obdivovali a o pár let později udělali celé album v takovém retro rockovém stylu.


Existuje pár cover verzí Movin' On Up, dá se dohledat třeba verze od křesťanské rockové kapely Third Day, existovat by měla i verze od proto-punkové kapely Half Japanese. Kromě toho byla píseň často používaná v reklamách, a také ji můžeme slyšet ve hře GTA: San Andreas, kde hraje na fiktivní rádiové stanici Radio X, která se zaměřuje na alternativní rock.

Co je nového za měsíc listopad

5. prosince 2016 v 22:43 | El |  Novinky
Zdravím, je konec listopadu a tím pádem přišel čas podívat se, co nového se za tento měsíc událo.