Březen 2017

Helter Skelter

22. března 2017 v 22:20 | El |  Song stories
Zdravím, dnešní příběh bude o původně téměř nevinné a hravé písni, která má za sebou jeden z nejtemnějších a nejděsivějších příběhů, které se v hudbě kdy odehrály. Že Beatles nebyli takoví ti hodní kluci, za jaké se je jejich management snažil vydávat je dnes už většině z vás asi známé a možná si zde někdy příště probereme nějakou z jejich slavných dvojsmyslných písní, jako třeba Lucy in the Sky with Diamonds. I Helter Skelter je taková, je to jedna z nejtvrdších písní, které Beatles kdy složili, protože Paul McCartney byl v jistou dobu už unavený tím, že se o Beatles říká, že umí hrát jenom pomalé balady jako Yesterday a rozhodl se složit něco tvrdého, s čím trumfne i svoje tehdejší konkurenty (mimochodem konkurenty s pověstí nejhlasitější kapely na světě, na jejichž koncertech údajně několik fanoušků přišlo o sluch), The Who. A tak vznikla píseň Helter Skelter, jejíž zkreslené kytary a zběsilý rytmus předběhly dobu a zvěstovaly nástup heavy metalu a punku.

Kromě toho k písni složil také docela zajímavý text:

When I get to the bottom I go back to the top of the slide
Where I stop and I turn and I go for a ride
Till I get to the bottom and I see you again
Yeah yeah yeah hey

Do you, don't you want me to love you
I'm coming down fast but I'm miles above you
Tell me tell me tell me come on tell me the answer
Well you may be a lover but you ain't no dancer

Now helter skelter helter skelter
Helter skelter yeah
Ooh!

Will you, won't you want me to make you
I'm coming down fast but don't let me break you
Tell me tell me tell me the answer
You may be a lover but you ain't no dancer

Look out helter skelter helter skelter
Helter skelter ooh

Look out, cos here she comes

When I get to the bottom I go back to the top of the slide
And I stop and I turn and I go for a ride
And I get to the bottom and I see you again
Yeah yeah yeah

Well do you, don't you want me to make you
I'm coming down fast but don't let me break you
Tell me tell me tell me the answer
You may be a lover but you ain't no dancer

Look out helter skelter helter skelter
Helter skelter

Look out helter skelter
She's coming down fast
Yes she is
Yes she is coming down fast

Helter Skelter je v angličtině výraz pro chaos nebo zmatek, označují se tak někdy i horské dráhy na poutích. Text k Helter Skelter by se tak dal vyložit jako písnička o horské dráze, ovšem jak jsem již říkal, Beatles do svých skladeb často komponovali různé dvojsmysly a pozorný čtenář si v tomto textu určitě najde spoustu narážek na sex, sexuální polohy i ženský orgasmus, takže je velmi pravděpodobné, že tahle písnička je o trochu jiné jízdě, než té na horské dráze.


Ale stalo se, že si tuhle píseň někdo vyložil úplně jinak. Pomatený kazatel Charles Manson, který žil na konci 60. let se svou sektou, které říkal "rodina" na ranči v Kalifornii si texty Beatles vykládal jako tajné vzkazy, které vypráví o konci civilizace a velké rasové válce mezi černými a bílými, a Helter Skelter si vyložil jako signál, že válka začala. Jeho šíleným plánem bylo vydat album s písněmi propagujícími volnou lásku a vztahy mezi černými a bílými, a poté odlákat množství bílých dívek do svojí sekty, což vyvolá u mladých černochů sexuální frustraci a vlnu násilí, která povede k válce. Příprava alba ale moc dobře nešla a tak se později Manson a jeho rodina rozhodli pro alternativní řešení a spáchali sérii devíti vražd, když při jedné z nich zabili 5 lidí v domě Sharon Tate, manželky režiséra Romana Polanskiho. Jejich plánem bylo, že budou obviněni černoši a tím začne válka, kterou měl jeho kult přežít v Údolí Smrti a poté se ujmout vlády nad zdecimovaným lidstvem. Místo toho ale byl Manson a všichni členové rodiny odsouzeni k trestu smrti, který jim byl později zmírněn na doživotí poté, co byl trest smrti v Kalifornii zrušen.

Pojďme se ale na závěr podívat na něco veselejšího, kromě Mansona tuto píseň ale obdivovalo i spoustu muzikantských kolegů Beatles, kteří se ji rozhodli coverovat, jsou mezi nimi U2, Oasis, Mötley Crüe, Aerosmith, Siouxie And The Banshees a Soundgarden. Jen když se podíváte na ta velká jména, tak je jasné, že tahle skladba, ač nepatří úplně k nejprofláklejším hitům od Beatles, pomohla inspirovat zakladatele nových žánrů v kytarové hudbě a prošlapala tak cestu heavy metalu, hard rocku a punku. Jen škoda té temné skvrny, které na ní udělal Charles Manson, i když to McCartney samozřejmě nemohl žádným způsobem ovlivnit.

Co je nového za měsíc únor '17

7. března 2017 v 21:47 | El |  Novinky
Zdravím, je konec února a i když byl tento měsíc na nové desky poměrně chudý, je čas podívat se, co během něj vyšlo.