Pumped Up Kicks

17. dubna 2017 v 20:52 | El |  Song stories
Zdravím vás, dnes si něco povíme o známé a zábavné rádiové hitovce, která má ovšem dost děsivý skutečný význam, a je s podivem, že se protí ní u nás v době, kdy se neustále točila v rádiích nikdo neohradil, kvůli textu propagujícímu násilí. Řeč je o písni Pumped Up Kicks od indie kapely Foster The People.

Foster The People je svým způsobem one hit wonder, všichni je známe právě díky písni Pumped Up Kicks z debutu, kterou se jim na druhé desce nepodařilo překonat, ba ani se přiblížit k jejímu úspěchu. Zpěvák a kytarista kapely, Mark Foster, se živí jako skladatel rádiových znělek, a své zkušenosti se mu v Pumped Up Kicks podařilo uplatnit opravdu dokonale, protože úvodní hvízdání i klávesový riff jsou zapamatovelné na první poslech. Jeho melodie se drží v hlavě opravdu dlouho a celá píseň je neskutečně chytlavá, což je pravděpodobně největší důvod jejího obrovského úspěchu v hitparádách, u kritiků a i u posluchačů.

Ironické ale je, jaký je k téhle svěží pohodové rádiové písni složen text. Pojďme se na něj podívat:

Robert's got a quick hand
He'll look around the room
He won't tell you his plan
He's got a rolled cigarette
Hanging out his mouth
He's a cowboy kid

Yeah he found a six-shooter gun
In his dad's closet, in the box of fun things
I don't even know what
But he's coming for you, yeah he's coming for you

[Chorus x2:]
All the other kids with the pumped up kicks
You better run, better run, outrun my gun
All the other kids with the pumped up kicks
You better run, better run, faster than my bullet

Daddy works a long day
He be coming home late, and he's coming home late
And he's bringing me a surprise
'Cause dinner's in the kitchen and it's packed in ice

I've waited for a long time
Yeah the sleight of my hand is now a quick-pull trigger
I reason with my cigarette
Then say, "Your hair's on fire, you must've lost your wits, yeah?"

[Chorus x2:]
All the other kids with the pumped up kicks
You better run, better run, outrun my gun
All the other kids with the pumped up kicks
You better run, better run, faster than my bullet

Run, run, run, run, ru-ru-ru-run, run, run
Ru-ru-ru-run, run, run, run
Ru-ru-ru-run, run, run, run, run, run

[Whistling]

[Chorus x4:]
All the other kids with the pumped up kicks
You better run, better run, outrun my gun
All the other kids with the pumped up kicks
You better run, better run, faster than my bullet

School shootings jsou hlavně v Americe fenoménem a byla o nich složena spousta písní, namátkou vyberme třeba Jeremy od Pearl Jam, nebo Disposable Teens od Marilyna Mansona. V obou případech ale jde o alternativní rockové, případně metalové kapely, tady máme text, který se tohoto týká od indie popové kapely, masově hrané v rádiích, což mi přijde svým způsobem docela odvážné (a je pravda, že píseň byla v amerických rádiích částečně cenzurována). Děj ani není skrytý v žádných jinotajích, outsider Robert, kterému se rodiče asi moc nevěnují najde doma v šuplíku pistoli a vydá se s ní postřílet děti, které jej nemají rády a vyhýbají se mu. Podle vyjádření zpěváka není text o žádném reálném incidentu, jen se v něm pokoušel popsat pocity dítěte, které se k takovému činu chystá, protože on sám byl na škole šikanovaný. Zmiňoval se i o tom, že inspirací mu bylo to, že sestřenice jednoho z členů kapely přežila masakr v Columbine, a pro CNN pak řekl, že motivem pro složení písně pak bylo vyvolání debaty o příčinách školních masakrů. Mark Foster sám se zasahoval o větší kontrolu nad zbraněmi a o něm a jeho vztahu k téhle písni se mluvilo i o poté, co dva roky po vydání písně došlo k velkému masakru v Sandy Hook Elementary School, o kterém se psalo i v českých médiích. (odkaz, snad už ty videa blog.cz brzo spraví)


O popularitě písně mluví i množství jejích různých cover verzí, po svém tuhle píseň předělal třeba písničkář Noah Guthrie, kapely Weezer, Owl Eyes, nebo The Kooks. Věnoval se jí i slavný hudební komik Weird Al Yankovic, který ji zpracoval jako jednu z částí své polkové koláže, která vyšla na albu Mandatory Fun.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama